Nutivaba pulm – fotograafi arvamusega

Eestissegi on tulnud teemaks unplugged wedding ehk nutivaba pulm. 
Täpsemalt tähendab nutivaba pulm, et keelatud on kõik telefonid, kaamerad, tahvlid….üleüldse kõik, mis seostub infotehnoloogiaga ning millega saab pildistada või videot teha. 

Miks teha nutivaba pulm
Külalised keskenduvad pulmale – selleks, et külalised oleksid 110% hetkes kohal ega laseks ennast segada väljaspool üritust toimuvast. Kasutades nutiseadmeid läheb tähelepanu paratamatult mujale ega pruugi võimaldada täielikult keskenduda kohalolule ka pärast seadme käest panemist.
Ainult pro foto ja video – noorpaar soovib, et neist teevad pulmafotod ja -video vaid nende endi poolt tellitud professionaalid. Seda selleks, et kõik tabatud hetked oleks neile kõige ilusamad ja läbiva stiiliga
Sotsiaalmeedia – sellega saab vältida piltide “lekkimist” sotsiaalmeediasse

 

Miks mitte teha nutivaba pulma
Erilised olukorrad – paljudel külalistel on kindlasti kodus lapsed, kes neid ootavad. Ilmselt peavad nad sidet lapsehoidjatega või kellega iganes, kelle hoolde nad oma lapsed jätsid. Seega neile on suisa hädavajalik, et nad saaksid vastavalt vajadusele telefoni kasutada. 
Rohkem eri kaadreid ja hetki – külaliste endi tabatud hetked on alati vinged ja emotsioonirohked. Lisaks saate pilte ja videoid paljude eri nurkade alt. 

Aga kui ikkagi teha nutivaba pulm, siis kas tõesti peavad reeglid nii karmid olema? Ei, kindlasti mitte. 
Nutivabaks pulmaks on eri viise. Siin Sulle mõned neist:
 

Nutivaba pulmatseremoonia
See tähendab, et külalised võivad muul ajal telefone vabalt kasutada, kuid tseremoonial peab olema tehnika taskus, käekotis või korjatakse korvikestesse kokku. 

Plussid: 

 • Külalised keskenduvad tseremooniale rohkem, saades sealt suurema emotsiooni
 • Fotodel ja videol jäävad külaliste näod kenasti näha
 • Külalised ei saa kogemata ette astuda üritust jäädvustama tellitud videograafile ja fotograafile

Aga-d

 • Kui Sul on ikkagi armas vanaisa või hoopis lemmik õetütar (lihtsalt näited), kes kogu südamest armastavad hetki jäädvustada, siis miks mitte talle erand teha. Võid anda talle suisa pulmaametiks “isiklik fotograaf” vms. Siinjuures aga tasub sellest otsusest teavitada ja teemast üle rääkida ka tellitud foto- ja videograafiga, et kogu meeskond koos ühe lisaliikmega ühtselt sujuvalt tegutseda saaks. Meie oleme selliselt varem juba mitmed korrad teinud ning alati arutleme läbi, kus keegi liigub jne. Siis me ei saa üksteisele ette jääda. 
 

Nutipolitsei ning võid-telefoni-kasutada-kuniks-vahele-ei-jää
Enamasti sel variandil on tseremoonial nutiseadmete kasutamisse suhtumine nagu ülemises punktis. Lisaks palutakse ka ülejäänud peo ajal telefone mitte kasutada või teha seda nii, et silma ei jääks. Siia alla kaamerad jms ei ole enamasti käinud, küll aga just telefonid ja tahvlid. Et olukorda jälgida ning huumorit lisada, antakse ühele või rohkemale külalistest pulmaametiks “nutipolitsei”. Tema jälgib, et külalised telefonid peidus hoiaks. Kui keegi kasutamisega vahele jääb, järgneb karistus. Selleks on olnud kas telefoni konfiskeerimine ning asendamine väga suure vanamoelise telefoniga, ameti üleandmine reegleid rikkunud külalisele vms. 

 

Plussid:

 • Tseremoonia poolelt sama nagu eelmises punktis
 • Peo ajal on üks vahva amet juures (juhuks, kui soovisite oma pulmas ameteid kasutada)
 • Ükski külaline ei saa ennast liiga kauaks telefoni unustada

Aga-d

 • Lisaks eelmise punkti “aga-le” tuleks mõelda lapsevanematele, kes hoiavad telefoni abil ühendust oma lastega, lapsehoidjatega või kellega iganes, kelle hoolde nad oma lapsed jätsid ning neile telefoni kasutamise osas erandeid teha. Sh ei tohiks nutipolitsei neilt telefoni ära võtta
 • Sama ka ettevõtjate jt poole pealt, kellel peaks mingil põhjusel olema tarvilik telefoni vajadusel kasutada. Loomulikult ta ei peaks seda kasutama pidevalt ja olen kindel, et ta ei teegi seda. Küll aga ei peaks hea kasutuspõhjuse korral telefoni inimeselt konfiskeerima. Me ei tea, miks tal seda vaja võib minna. 

Täielikult nutivaba pulm
See oleks siis täielikult nutivaba pulm, kus ei kasutata telefone ega muid infotehnoloogia seadmeid terve peo vältel. Osades sellistes pulmades kogutakse telefonid suisa kokku, näiteks mõne korvi sisse. 


Plussid: 

 • Külaliste tähelepanu on 300% pulmal
 • Noorpaarist ei saa “lekkida” sotsiaalmeediasse ühtegi pilti, millele nemad pole heakskiitu andnud. Tegelikult neil poleks ka millelegi heakskiitu anda, sest pilte lihtsalt pole.

Aga-d

 • Võivad hätta sattuda need, kellel on tõesti tarvis telefoni kasutada
 • Jäävad tegemata nii mitmedki meeleolukad selfid ja pisi-videod

Minu kui fotograafi arvamus nutivabast pulmast? 
Nõustun, et telefonid võiksid jääda peitu tseremoonia ajaks. Põhjuseks, et olen enamik aega noorpaari ees pildistamas ning nende selja taha jäävate külaliste telefonid jäävad igal juhul kaadrisse, mõnel suisa nende näo ette. See pole just parim vaatepilt hilisemal fotol. Lisaks peetakse telefoni kasutamist tähtsatel sündmustel üldjuhul pisut ebaviisakaks, siis annab see ka pulmafotole juba teise mulje, olgugi, et seda kasutati vaid noorpaari jäädvustamiseks, mitte sotsiaalmeedias tuulamiseks. 
Lisaks tõesti, pildistades või filmides väheneb inimese vastuvõtlikkus emotsioonidele. Seega teie külaliste endi heaoluks ma pooldan, et tseremoonial külalised oleks nutivabad ning oleks päriselt kohal. 
Samas leian, et kui Sul näiteks vanaisa väga armastab pildistamist, siis miks mitte temale erand teha.
Mis puudutab ülejäänud pulmapäeva, siis kiidan kahe käega takka külaliste telefonikasutust. Nii saab noorpaar hiljem palju rohkem eri nurkade alt fotosid, vahvaid emotsioonipilte, ägedaid selfisid, põnevaid videoklippe jne. Olen väga palju vahvaid hetki selliselt tabanud, kui külalised näiteks selfit teevad või torti pildistavad. 
Lisaks, ka mulle on oluline, et teie külalised tunnevad ennast vabalt ja õnnelikult. Seni nähtud pulmades on külalised olnud viisakad ning haaratud pulmas toimuvast. Väga harva, kui keegi ennast kogemata pisut pikemaks telefoni unustab. 

 

Scroll to Top