Milleks on vaja sukapaela

Kõik sukapaelast: välimus, kandmisviisid, ajalugu ja tänapäevased traditsioonid

Sukapael on kaunistatud paelake ümber pruudi sääre. See võib olla nii pitsist, sametist või hoopis kaunis kett. Tihtipeale minnakse kergemat teed ja ostetakse poest lihtne sukapael, kuid on veel väga palju võimalusi, kuidas ka sukapaela kandmine eriliseks muuta. Mõned kaunid näited on lisatud siia postituse alla.
 
Kuidas sukapaela kanda:
Sukapaela kandmisel ei ole oluline, millisel jalal seda kanda, sest selle algupärane eesmärk oli ikkagi pruudi sukkasid üleval hoida. Kuigi Eestis seda varianti esineb pigem harva, siis näiteks Inglismaal kannavad pruudid sageli kahte sukapaela: üks viskamiseks, teine alles jätmiseks. 
Sukapaela on soovitatav kanda põlvest veidi kõrgemal. Siis ta püsib kõige paremini. Muuhulgas tuleks meeles pidada, et liiga kõrgel kandes võib see kas alla libiseda või kui peigmees seda hiljem ära hakkab võtma, siis külalised võivad olenevalt kleidi lõikest näha Sinu sääri Sulle ebamugavalt kõrgelt. 

Sukapaela kandmise ajalugu
Sukapaela viskamise traditsioon pärineb keskaegselt Inglismaalt ja Prantsusmaalt. Vanasti külalised uskusid, et kui nad said tükikese pruudi asjadest, siis see toob neile head õnne. Tihtipeale rebiti selle käigus pruudi kleit katki. See viis olukorrani, kus pruudid mõtlesid välja kavalaid nippe, et ennast päästa. Üheks variandiks oli pruudikimbu viskamine. Prantsusmaal aga visati hoopis sukapael külaliste sekka.
Teise uskumuse järgi oli aga pulmakülalistel kombeks minna puurpaari kambrisse ning otsida pruudi sukkadelt märki, et abielu on “kinnitatud”. 
Allikas: bridebox.com

Mida teha sukapaelaga tänapäeval:
Tänapäeval on sukapaela pruudi jala ümbert äravõtmine peigmehe ülesanne. Traditsiooniliselt tehakse seda pärast pruudikimbu viskamist. Külalised moodustavad ringi või poolkaare. Seejärel istub pruut ringi või kaare keskele pandud toolile ning peigmees peab kinniseotud silmadega pruutkleidi alla pugema ning ainult hammaste abi kasutades sukapaela pruudi jala ümbert ära libistama. Seejärel seotakse peigmehe silmad lahti ning peigmees viskab sukapaela vallaliste meeste sekka. Usutakse, et selle kinnipüüdjale toob sukapael armuõnne ning tema abiellub järgmisena. 

Scroll to Top