Kuidas käib grupipildistamine

Kuidas toimub grupipildistamine

Grupipildistamine pulmas, tundub ju imelihtne, eksole. Seisad noorpaari juurde, fotograaf teeb klõps ja valmis ongi. Kahjuks meie maailmas see päris nii lihtne pole. Tehnilisest poolest siinjuures siiski juttu ei tee, küll aga mõned nõuanded Sulle, kallis pulmakülaline, kuidas Sina saad kaasa aidata grupipiltide õnnestumisele. Seega, pane nüüd tähele, neid punkte jälgida on tegelikult imelihtne, kui neist juba teadlikuks saad

 

Enne väike sissejuhatus, millistel eri viisidel tehakse pulmas ühispilte. Jah, seda saab ka üsna erinevalt teha. Siinjuures toome teieni enimlevinud variandid

 

Suur ühispilt – see, kus on kogu pulmarahvas üheskoos pildil. Noorpaar jäetakse enamasti keskele. Neile kõige ligemale seisavad traditsiooniliselt kas kõige lähemad sugulased (vanemad, õed-vennad jne) või siis pruutneitsid ja peiupoisid. Ülejäänud külalised seisavad ühte punti nii suurelt ja laialt, kui fotograaf parasjagu juhendab. 

 

Seejärel liigume väiksemate grupipiltide juurde. Enamasti soovitan need teha pärast šampusega õnnitlemist ning väikest snäkki. Nii saavad külalised pinge maha laadida ning on suuremas valmiduses tulemaks pildile. Aga alati saab ka teisiti

 

Väiksemad grupipildid: 

Vaba lava – käiakse noorpaariga pildil perede/paaride kaupa või üksikuna jooksvas järjekorras 

Plussid: kõik soovijad saavad pildile (juhul kui on piisavalt selleks aega arvestatud)

Miinused: mõned külalised võivad olla pelglikumad ning ei julge pildile tulla

Ideed: fotograaf peaks lõpus mitmed korrad küsima, kas keegi soovib veel pildile ning julgustama neid, kes veel käinud pole. Sama võib teha ka noorpaar.

 

List – noorpaar on varasemalt nii pulmaisale kui fotograafile andnud nimekirja soovitud grupipiltidest. Enamasti on nimekirjas märgitud kõik grupi juurde kuuluvate isikute nimed, keda pildile oodatakse. Nii on pulmaisal või fotograafil, ehk siis pildile kutsujal kergem õigeid inimesi leida. 

Plussid: võimaldab pildistamiseks kuluvat aega lühendada. Näiteks kui 100 külalise puhul tehakse 7 eri grupipilti, saame palju kiiremini pildid tehtud, kui näiteks “vaba lava” puhul

Miinused: osa külalisi tulevad kindlasti noorpaarilt kas kohe või peo jooksul eraldi pilti küsima. Kui noorpaar seda ei soovi, võib see veidi frustreeriv olla. Lisaks võivad mõned külalised olla pisut kurvad, kui eraldi pilti paariga ei saa

Ideed: listi koostades püüdke teha grupid selliselt, et iga pulmakülaline saaks olla osaline vähemalt ühes neist. Ja kui ei, siis on ka täiesti okei, kui näiteks mõni “grupp” koosnebki vaid ühest – kahest külalisest.

 

List + vaba lava – mõnikord teeme osa pilte listi järgi, eriti kui on väga suured grupid. Ning seejärel veel lisaks vaba lava stiilis pildid. 

Plussid: saate teha tähtsate koosseisudega pildid (näiteks koolikaaslased, sõpruskonnad jne) ning lisaks saavad pildile ka need, kes eraldi soovisid tulla. 

Miinused: võimalik, et kokkuvõttes läheb pisut rohkem aega kui eelpool nimetatute puhul. Aga enamasti mitte oluliselt, sest paljud külalised, kes on juba saanud mõne grupipildi peale, ei tule siiski enam eraldi pilti küsima. Samas, teie tunnete oma külalisi kõige paremini ja oskate seda juba ise ennustada. 

Ideed: jällegi, proovige gruppide koostamisel katta võimalikult suur osa külalistest

 

Õhtu jooksul näiteks fototaustal või vabalt valitud kohas pildistamine, vabas vormis

Vahel juhtub, et me ei tee pärast tseremooniat/enne peo algust väiksemaid grupipilte. Seda siis kas noorpaari enda soovil, ajakava kitsuse tõttu või ilmaolute tulemusel. Sel juhul teeme pildid jooksvalt peo jooksul

Plussid: noorpaar saab kohe pärast õnnitlusi minna pidu nautima

Miinused: peo nautimine jääb sageli pooleli, sest igal ajahetkel võib keegi tulla pilti paluma. Kui on tellitud vaid üks fotograaf, siis võivad osad peol toimuvad hetked jääda jäädvustamata samal ajal kui tema fototausta ees grupipilte teeb. 

Ideed: kui teil on kindel soov, et tahate teha grupipilte õhtupoole näiteks fototaustal, on hea, kui palute fotograafil kaasa võtta assistent, kes need fotod siis teeb. Nii saab tellitud fotograaf endiselt peo ajal rahva emotsioone ja erinevaid hetki püüda ning ka grupipildid saavad tehtud.

 

Kalli + pilt – pildistamine, kus grupifoto järgneb kohe õnnitlusele. Õnnitlemas käiakse paaride või perede kaupa ning koheselt pärast noorpaariga kallistamist keeratakse fotograafi poole ning tehakse grupipilt. 

Plussid: pildile jäävad need kõige ehedamad ja vahvamad emotsioonid ning ootejärjekorras on külalisel pisut rohkem aega mõelda, mida noorpaarile õnnitluseks soovida. 

Miinused: pildile jäävad ka nutetud silmad ning ooteaeg selleni, millal järjekorrast viimane külaline jõuab noorpaari õnnitlema võib olla üsna pikk

Idee: pulmaisa või peojuht võiks anda info pildistamise kohta rahvale juba enne tseremooniat, et kõik teaksid kohe valmis olla. Loomulikult on alati hea ka pärast tseremooniat rahvast õnnitlema suunates info üle korrata

Kuidas pulmas grupipildil olla

Kui noorpaar on valinud grupipildistamise viisi, kas siis mõne eelnevatest või midagi teistsugust, siis see, millised grupipildid täpsemalt tulevad, oleneb paljuski nii rahva meeleolust, kuid eelkõige noorpaari soovidest. Mõnikord tahetakse pildid lihtsalt kiirelt tehtud saada, siis teeme eelkõige klassikalised kenasti seismisega poosid. Pildistamise alguses või ajal räägin külalistele, kuidas seista ja olla, kuid liigselt poseerimisega kedagi ei kiusa. Tean, et noorpaaridele on enamasti väsitav pikalt paigal seista, seega püüan teha kiirelt, samas ilusalt. Mõnikord aga soovitakse teha rohkem nii öelda kiiksuga pilte. Siis olen alati teinud ühe pildi klassikalise poosiga ning siis vaatan, kas pildile tulnutel on omal juba idee varnast võtta või pakun kohe ise midagi välja. Siiski alati teeme kõike võimalikult mõnusa tempoga. Nii ei pea keegi otseselt kuhugi tormama, kuid samas ei ole ka niisama paigal seismist ja millegi ootamist.

 

Kauni tulemusega grupipilt leiab sageli oma koha fotoalbumis või lausa kellegi seinal. 

Siin on Sulle, kallis pulmakülaline, nõuanded, kuidas saad aidata kaasa grupipiltide õnnestumisele

Ole osavõtlik

Sa oled kutsutud pulma, seega oled Sa noorpaarile tähtis. Tänapäeval ju enam ei kutsuta kedagi lihtsal sellepärast, et ollakse naabrid või lehmalellepojad. Ikka vaid need, kes on päriselt olulised (keda oma pulma kutsuda võid piiluda meie selleteemalisest artiklist “Keda kutsuda pulma – abiks külaliste nimekirja koostamisel”) Seetõttu palun tule julgelt pildile. Ära peida ennast kuhugi ära. Ole olemas ja võta tegevusest osa. 

Paista silma st kaamerasse

Palun ära poe igal võimalusel kellegi seljataha peitu, eriti kui oled pisut lühemat kasvu. Meenutan eelmist punkti, Sind on siia kutsutud põhjusega. Sa oled tähtis. Austusest noorpaari vastu, palun tee ennast nähtavaks. See tähendab seda, et isegi kui pead natukene kellegi taga seisma, jälgi, et näeksid fotograafi mõlema silmaga ning kui lased ennast õige pisut kükki, siis sa peaksid fotograafi endiselt nägema. Ehk teisisõnu, terve Sinu nägu peaks paistma välja. Sul on kindlasti ilusad silmad, kuid ainult nende paistmisest pole pildil kasu. 

Vaata kaamerasse

Kui just parasjagu ei palutud vaadata kuhugi mujale, kui kaamerasse, siis palun vaata kaamera poole. Selle jaoks, et oleks kindlasti kõigil silmad lahti, teen ma üsna mitu kaadrit ning järeltöötlus on siis palju kiirem, kui kõik kenasti kaamera poole vaatavad. Sageli tuleb  grupipiltidel nägusid ühelt fotolt teisele tõsta, sest kuskil on kellelgi silmad kinni. Aga vaata siis vähemasti kaamera poole, teed fotograafi rõõmsaks ning kaudselt ka noorpaari, sest mida kiiremini saab fotograaf pildid töödeldud, seda kiiremini saab noorpaar need kätte. 

Mängi kaasa

See on eriti tähtis, kui teeme pisut teistmoodi fotosid, kiiksuga oleks vast hea sõna siia konteksti. Paljud noorpaarid soovivad saada teistsuguseid/humoorikaid/omamoodi fotosid.  Neist lihtsaim on näiteks hüppepilt või kallistuse pilt. Aga mõtteid on selleks veel sadu. Ning jällegi, kui me teeme selliseid pilte, siis palun tee kaasa. Kui Sul omal ideed puuduvad, siis ära kõhkle tegemast nii nagu noorpaar või fotograaf palub (eeldusel, et tegemist on ikka normaalse fotograafiga, kes allapoole vööd teemasse käivaid või lihtsalt rõvedaid poose ei palu teha)

Taskud tühjaks

Ei, me ei hakka Sind röövima, küll aga ei ole pildil just eriti kena, kui meestel on nn Tootsi taskud. Need tõesti jäävad fotol imelikud….Seega, palun, tee enda taskud fotole tulles tühjaks. Enamasti piisab, kui paned asjad taha taskusse, aga parem on siiski peita need kas pruudi kleidi taha või jätta üldse pildilt kõrvale, kas või maha. 

Jalg kõverasse ja veidi ettepoole

Kui oled naine ja Sul on lühem kleit (mitte maani), on üsna tähtis, et hoiad ühte jalga põlvest pisut kõverdatult ja lükkad selle endast pisut ettepoole. Nii jääb poos kaunim. 

Maani kleidi puhul pigem hoia jalad koos ja sirgelt. 

Mida saab teha noorpaar, et grupipildid paremini õnnestuksid:

  • Valige endale sobiv viis grupipiltide tegemiseks
  • Teavitage sellest pulmaisa, et saaksite mõelda pildistamise ajakavasse sättimisele
  • Teavitage sellest fotograafi. Nii saab ta mõelda, kas on vajalik assistendi kaasa võtmine, millist tehnikat valida jne. 
  • Olge pildil koos, hoidke ümbert kinni ning tehke ka julgelt pildil koos külalistega nalja. Naerge ja naeratage vabalt
  • Kui keegi soovib teiega peo ajal eraldi pilti teha, võtke ta avasüli vastu. Kui neid soovijaid just hordides ei ole, siis on see ju lihtsalt lõbus vahepala peole
  • Kui soovite teha nn kiiksuga pilte, olge ise vaprad eeskuju näitama. Teie olete need,kes annavad peole ja külalistele energia ning seavad piirid, mida tohib teha ja mida mitte.
Scroll to Top