Pulmaametid – pikk nimekiri 2023

Üks pulmatraditsioonidest on pulmaametite jagamine külalistele. Millised ametid ja kui palju, see on noorpaari igaühe enda otsustada. Kuigi tänapäeval on nii mõneski pulmas loobutud ametite tavast, siis neile, kes seda kommet siiski soovivad järgida, toon all pika nimekirja tüüpilistemast pulmaametitest, mida saate kasutada. 

Nimekirja koostamisel oli suureks abiks pulmaisa Marko Pille. Kusjuures tema lehel on ka artikkel “Milleks ametimehed pulmas ja milliseid valida”, kus on hästi selgitatud ametite seos ajaloost ning miks või kuidas neid tänapäeval kasutada. Igal juhul hea lugemine. 

Nüüd aga Sulle nimekiri ametitest: 


Aitäh a ka tänaja – tänab kõige eest, mis parasjagu ümberringi toimub. Umbes nagu kummardaja
Alkomeeter – enne peolt lahkumist lasi puhuda
Arst – a ka pulmatohter a ka doktor
Autojuht – näiteks noorpaari autojuht
Boss – näiteks võib selleks olla noorpaari väike laps
Bussijuht – kes külalised kohale tõi ja ära viib. Juhul, kui see inimene osaleb ka ise peol
Chillija – lihtsalt käib ja chillib ringi
DJ – kas tellitud DJ või külalistest keegi, kes taustamuusika ja öömuusikaga tegeleb
Filosoof – veidike nagu kõnemees, aga esitab oma kõned alati väga filosoofilises võtmes, samas seostades kogu lugu pulma või noorpaariga. 
Fotograaf – a ka klõpsutaja. Tellitud fotograaf või keegi omadest, kellele see ülesanne usaldatud
Ihukaitsja – a ka turvamees. Kas siis pruudi turva, peigmehe turva või siis mõlema ihukaitsja. Valvab noorpaari
Kallistaja – teeb alati kõigile kalli
Kellakägu – igal pooltunnil ja/või täistunnil tõuseb tooli või mille iganes kõrge asja peale püsti ning hüüab “kukuu” nii mitu korda, kui vaja
Kellamees- sama nagu kellakägu, aga “kukkuu” hüüdmise asemel teavitab valju häälega kellaaega
Kibe – keegi, kes hüüab noorpaarile “Kibe” ning hakkab ka lugema, kui noorpaar suudleb
Teised nimed selleks on: kibe kisakõri, kibekarjuja, kibekõri, kibeleja
Kibepikkuse statistik – võib valida selleks ka eraldi inimese, kes pärast “Kibe” hüüdmist hakkab lugema noorpaari suudluse kestust. 
Kiitja a ka Ülistaja – keegi, kes midagi muudkui kiidab. Tavaliselt on valitud koos kriitikuga
Kleptomaan – korjab lauale külaliste poolt lauale unustatud nende isiklikke asju, mille nood siis hiljem peavad millegi eest lunastama. Näiteks peavad luuletuse lugema, noorpaarile mõne lubaduse andma vms. 
Kriitik – keegi, kes iga natukese aja tagant midagi kritiseerib. Kui valida keegi kriitikuks, on hea, kui keegi on valitud ka Kiitjaks. Tavaliselt siis üks kritiseerib ja teine kohe kiidab. 
Kroonik – teeb märkmeid pulmas toimunu kohta ning hiljem jäävad need märkmed noorpaarile. 
Kummardaja – kummardab tänutäheks iga kord kui külalised mis iganes põhjusel plaksutavad
Kõneleja a ka kõnemees – peab kõnesid
Lapsehoidja, teiste nimedega lastekasvataja, lastetaltsutaja – keegi, kes tegeleb pulmas lastega
Lilleneiu – keegi, kes oli pulmas lilleneiu
Lipsukohendaja a ka lipsuloodija – vaatab, et kõigil lips ilusti oleks ning vajadusel kohendab
Lipuvaht a ka lipuvalvur – kui noorpaaril on valitud pulmalipp, siis tema on keegi, kes valvab, et lippu ära ei varastataks. Kui see peaks aga juhtuma, siis ta peab lipu üles leidma ning seniks lipu millegagi asendama. Enamasti on asenduseks tema enda püksid. Sealjuures aga on hea, kui noorpaaril/pulmaisal on valvurile võetud kaasa asenduspüksid. Mida omapärasemad, seda parem.
Noh! A ka nohhitaja- keegi, kes hüüab “Noh” või “Noh, võtame” Enamasti on järjekord nii, et kõigepealt peab kõnepidaja kõne, siis hüütakse “Noh” ning seejärel hüüab kibekarjuja “Kibe”
NUPO ehk Nutipolitsei – jälgib, et keegi niisama telefonis ei istuks. Kui keegi vahele jääb, siis võib ta telefoni kas konfiskeerida või teha trahvi. Meil on selle kohta ka väike blogipostitus
Pakukandja – juhul, kui noorpaari pikkusevahe on arvestatav, siis pakukandja saab olla keegi, kes iga kord, kui “Kibe” hüütakse, jookseb puupakuga noorpaari juurde, et nendest lühem pool saaks pakule astuda ning mugavamalt kaaslast suudelda. 
Peigmehe valvur – valvab, et peigmeest ära ei varastataks
Peiupoiss
Pidur – vigiseb ja kurdab iga kord, kui mõni tegevus või mäng algab
Pitsat – paneb igale ameti saajale märgi külge. Tavapäraselt antakse talle punane huulepulk, et ta saaks igale ametimärgi saajale ka musijälje põsele või käele jätta. Aga selle asemel kasutatakse ka templit, millega siis jäetakse nt käe peale märk. 
Plaksutaja – plaksutab kõige peale, umbes nagu kummardaja kummardab
Pruudi asendaja – kui pruut on oma kohalt lahkunud, asendab tema pruuti ja on koos peigmehega, kas siis nende lauas, mängude juures, tantsuplatsil või kus iganes. Pruudiasendaja võiks olla mees. Nii väldib hilisemaid võimalikke probleeme ning on ühtlasi lõbusam. Ideaalis võiks see inimene olla peigmehe mõni väga väga hea sõber
Pruudi ihukaitsja a ka pruudi valvur a ka pruudi turva- valvab, et pruuti ära ei röövitaks. Kui see aga peaks juhtuma, leiab ta pruudi üles
Pruudipissitaja a ka pruudi abi a ka kleidikohendaja – keegi, kes aitab pruuti, kui ta läheb jumestust kohendama, tualetti vms
Pruudiröövel – mõnikord valitakse pulmas ka röövel, kes peab siis pruudi suutma ära röövida. Tavaliselt on talle antud selleks teatud kellaaeg, mille jooksul ta seda suutma peab. 
Pruutneitsi
Pulmaema
Pulmaisa
Pulmakorraldaja
Psühholoog – annab psühholoogilist nõu, kus seda vähegi arvab vaja minevat
Püromaan – jälgib, et küünlad alati põleks
Selfikuninganna/-kuningas – teeb kõigi külalistega ja ka erilistes olukordades selfi ning annab need fotod pärast noorpaarile. Kui noorpaar nõus, võib teha ka nii, et need pildid laetakse kohe või hiljem kuhugi internetilehele, et kõik näeksid. Kas siis eraldi drive kontole või facebooki/instagrami. Tavaliselt antakse talle töövahendiks selfistikk
Sõrmusteisand – toob tseremoonial sõrmused
Tantsukiisu – vaatab, et tantsuplats tühi poleks ning toob inimesi tantsima. 
Tantsulõvi – vaatab, et alati keegi tantsiks. Enamasti on tantsulõvi meesterahvas ning tantsutiiger naisterahvas
Toostimeister – sama nagu kõnemees
Veinikeldri Ülem a ka viinakeldri ülem – vaatab, et laual oleks alati täis pudelid olemas. Vajadusel toob uue ning võib endale ka alluvaid valida. 
Videograaf –  Kas siis tellitud videograaf või keegi omadest, kellele see ülesanne usaldatud on

Scroll to Top