Kuidas teha pulmakutset

Mida teada pulmakutse tekstist ja ülesehitusest

Eesti ühe kauaaegseima pulmalehe pulmad.ee haldaja ja pulmaisa Virgo Jaani räägib peaaegu iga aasta Pulmamessil , et:” Eesti külalised on ajukääbikud. Arvestage, et kutset nad ei loe, tulekust teada nad ei anna, vähemalt 2 paari jäävad hiljaks, vähemalt  1 teie jaoks tähtis inimene saadab FB sõnumi enne pulma, et ta ei tule.”
Kõlab veidi masendavalt, kuid seetõttu ongi oluline jälgida, mida ja kuidas te oma kutsetele kirjutate. Ning pidage meeles, siiski valdav enamus loeb teie kutset tähelepanelikult ja mida erilisem kutse, seda hoolikamalt loetakse, ja mida konkreetsem kutse, seda paremini mõistetakse. Eriti hea kui suudate need kaks põhimõtet ühendada.

Enne kui läheme teksti juurde, panen siia kirja Kristiina Fin (Kristiina Disain Wedding invitations) soovituse, mis tasub kõrvataha panna:”Kutsete tegijaga võiks ühendust võtta juba siis, kui ei ole paigas kuupäev/kellaaeg/koht. Reeglina on head tegijad üsa hõivatud, eriti kõrghooajal ning paari päevaga kutsete valmistamine osutub tihti võimatuks. Esitades varakult tellimuse võid olla kindel, et kutsete tegija saab tellida just sinu pulmavärvides sobivaid kaunistusi/disainpaberit/paela kutsete jaoks ning paneb Sinu tellimuse oma töögraafikusse kirja”
Artikkel on loodud koostöös Kristiina Sauväljaga Zefiir Cateringist ning Kristiina Fin-ga Kristiina Disain Wedding invitationist. 

Nüüd siis, mida kirjutada pulmakutsele:
 

Kes abielluvad

Tundub ju igati lihtne ja loogiline, kuid ka siin on oluline , kuidas nimed kirja on pandud. 

Näiteks juhul kui teie pilte pole kutsele lisatud, võiks olla kirjas ka teie perekonnanimed. Jah, vaevalt, et teie sõpradel või väga lähedastel tekib küsimust, millised Liisa ja Kristo nüüd abielluma hakkavad, aga kui te plaanite teha suurema pulma, kuhu on oodatud ka mõni kaugem tuttav, oleks see viisakas. Suurema pulma puhul võiks isegi siis olla teie perenimed kirjas, kui on kutsele lisatud teie foto

Üldiselt on aga eesnimed täiesti piisav ja arusaadav. Siin on juba teie oma valik, kas kasutate ainult ühte oma eesnimedest või kõiki, juhul kui teil on rohkem kui üks eesnimi

Aga kindlasti peavad olema kirjas teie mõlema nimed. Loomulik? Vahel on ka sellega eksitud. 

Checklist:
  • Noorpaari nimed
 

Mis see on

Mingis vormis ja sõnastuses võiks olla kirjas, et tegemist on pulmakutsega. Kas siis täiesti otse öelduna:”…kutsume Sind meie pulma..:” või veidi loomingulisemalt nagu :”Meie vabaabielu viimane jalutuskäik ja väärisesemete vahetamine toimub….” Aga igal juhul peaks olema arusaadav, mis sorti kutsega on tegu.

Checklist
  • Ütle, et tegu on pulmadega/pulmakutsega
 

Kus

Kindlasti peaks olema kirjas, kus nii tseremoonia kui pidu toimuvad, et külalised teaksid, kuhu tulla. Parem on, kui lisaks koha nimele, näiteks Eliisabeti kirik, lisaks linna, kus see asub. Täispikk aadress üldiselt pole vajalik.
Näide: Pärnu Eliisabeti kirik, Pärnu

Checklist
  • Tseremooniakoha nimi 
  • Peokoha nimi
  • Asukoht
  • Aadress
Kristiina Sauvälja sõnutsi on üks sagedasemaid vigu see kui kirjutatakse aadressid liiga detailselt lahti seal, kus see pole vajalik. Niimoodi jääb ülejäänud tekstile vähem ruumi. Kui eelistate aadressi siiski pikalt välja kirjutada, soovitab Kristiina aadressi osa panna näiteks  lisalehega kutse vahele. 
 

Millal

Oluline on kirja panna, mis kell tseremoonia algab, kuid võite ka lisada, mis kellaks palute külalistel kohal olla. Sobib ka panna kirja lihtsalt aeg, mis ajaks palutakse kohal olla, mainimata tseremoonia algust, kui soovite kindel olla, et teie külalised näiteks kümme minutit varem kohal oleks
Näide:”Palume saabuda kell ….” või lihtsalt lisada, et :” Tseremoonia algab kell … Palume saabuda 10 minutit varem”

Kui tseremoonia ning peo vahele jääb pikk aeg, kus külalised näiteks omapead on. Mõnikord juhtub see siis kui ilupilte tehakse pärast tseremooniat ning soovitakse mängude asemel külalistele väike vaba aeg anda. Siis võiks see kutsel kirjas olla

Checklist
  • Tseremoonia algus
  • Külaliste soovitav saabumisaeg
  • Peo algus
 

Kutsutute nimed

Väga oluline on kirja panna kutsele,kes on kutsutud. Näiteks kas ainult Pille ja Kalle või Pille ja Kalle perega, viidates sellele, et lapsed on ka kutsutud. Kui te lapsi pulma ei soovi, võiks see lisainfos lausa eraldi kirjas olla, et kõik oleks üheselt selge. Näiteks võid selle kirja panna nii:”Kallis külaline, kui Sul on pisipere, siis võimalusel palun katsu leida temale tore lapsehoidja”

Checklist
  • ​Kutsutud külaliste nimed või viide nendele ( “perega”, “lastega” jne)
 

RSVP

Lühend tuleneb prantsuse fraasist “Respondez, s’il vous plait” ning tähendab Please respond ehk Anna oma tulekust teada . 
Siia tuleks panna kirja, mis ajaks külalised peaksid oma tulekust või mittetulekust teada andma. Samuti, millist kanalit kaudu nad seda teha võiks, a la telefoni teel, facebookis, meilitsi jne. Kuupäeva kirjapanekul lähtuge sellest, mis ajaks peokoht ja catering vajavad infot teie külaliste arvu kohta. 

Checklist:
  • RSVP kuupäev
  • Teatamise viis
 

Lisainfo

Pulmakutses on veel mitmeid olulisi punkte, nagu kingituse olemus (näiteks peaks mahtuma ümbrikusse), pulmalillede värv (kui see teile oluline on), riietusstiil (kui tegemist on teemapulmaga), info ööbimisest, hommikusöögist jne. Kui lisainfot on palju, võiks panna selle kutses eraldi lehele

Checklist
  • Kingitus – kas peaks mahtuma ümbrikusse või on teil oma kingilist
  • Pulmalilled – mis värvi või sorti need olla võiks. Oluline on see dekoratsioonide seisukohast
  • Pulmavärv, kui on oodatud, et külalised sellega oma riietuses arvestaksid
  • Pulmastiil, kui tegemist on stiilipulmaga nagu 30ndad või hoopis kauboi stiilis pulm
  • Ööbimine – kus saab ööbida ning kes selle tasub, kas noorpaar või külalised
  • Hommikusöök – kas on hinna sees ning kas selle soovist peab eraldi teatama
  • Parkimisinfo – kui tseremoonia või pidu toimub linnas sees ning parkimisinfo võib olla oluline
 

Tähelepanekuid kutsedisaineritelt – põhilised vead, mida vältida ja soovitused

Kristiina Fin tõi eraldi välja mõned mõtted, mida tasuks noorpaaridel silmas pidada:
  • Soovitatav on tellida vähemalt kaks kutset varuks – oma kogemustest võin kinnitada, et suur osa nendest, kes varukutseid ei tellinud algselt, pöörduvad hiljem palvega teha mõned kutsed juurde – paraku ei saa sel juhul loota kiirele valmimisele ning sellele, et kutsete tegijal on just selle kutse disaini jaoks alles vajalikud materjalid.
  • Kutsete teksti koostamisel lähtuda tuleks sellest, et üksikule külalisele tuleks teha kas Sina-vormis tekst või Teie-vormis tekst. Kui külalisi on rohkem kui üks, teksti sees tuleks kasutada sõna „teie“ väikese algustähega. Lisainfo võiks olla abiellujate nimedest allpool ja väiksema kirja fondiga. Juhul, kui lisainfot on palju, soovitatav oleks viia lisainfot eraldi lehele.
  • Väga oluline on läbi mõelda kutsete saatmisega seotud kulusid. Tavakirjana saab saata ainult lamedat kutset. Kui kutsel on lipsud, kaunistused – kõik detailid, mille tõttu kutse ei ole enam täiesti lame – sellist kutset tuleks saata maksikirjana. Eesti piires tavakirjana saatmine maksab näiteks 0,65 eurot ning maksikirjana saatmine on kaks korda kallim – 1,30 eurot. Seega, kui ei ole plaanis kutseid jagada käest kätte, võiks eelarvet planeerides arvestada ka sellise asjaoluga, nagu kutsete saatmisega seotud postikulud.
Kristiina Sauväli leidis üldiselt, et vigu tehakse üha vähem, kuna internetis on palju ideid saadaval. Siiski märkis ta ära, et noorpaarid võiksid julgemalt kasutada lisainfo mõtet, et kirja panna oma soovid kingituseks, info ööbimisest jne. 
Scroll to Top