Kummas käes kanda abielusõrmust – lisatud noorpaaride arvamused ja statistika

Abielusõrmuse kandmine on üks põhiteemasid, millega kohtuvad absoluutselt kõik noorpaarid. Alustame sellest, et lääne traditsioonide kohaselt on abielusõrmuse sõrm väikesest sõrmest järgmises sõrmes. Kummas käes abielusõrmust kanda, sõltub tegelikult paari enda kokkulepetest. Mõned kannavad vasakus käes, mõned paremas. Kusjuures mõned kannavad ka erinevas käes.

Postitasime enda facebooki seinale küsimuse, kumbas käes abielusõrmust kantakse ning saime lausa mitmekümneid kommentaare. Siit leiad statistika millises käes abielusõrmust kantakse ning millised olid põhjendused. 

Abielusõrmuse kandmine erinevates kätes

Enamasti on see seotud ühe osapoole töö eripäradega, kus lihtsalt näiteks paremas käes kandmine võib lihtsalt ohtlikuks või väga segavaks osutuda.
Osad kannavad erinevates kätes ka seetõttu, et kui nad hoiavad teineteisel käest kinni, saavad sõrmused kokku

Krista:”Mina kannan paremas ja abikaasa vasakus. Otsus tuli sellepärast selline, et mina paremakäeline ja abikaasa vasakukäeline ja siis kui otsust tegime, siis lugesin, et see käsi on andmise käsi, millega rohkem tegutsed. Teine käsi olevat võtmise käsi. Seega otsustasime mõlemad anda, et abielu toimiks.”

Siim:”Mina kannan vasakus, abikaasa paremas käes. Põhjus on lihtsalt harjumustes.”

Maarja:”Mina kannan kuidas tuju on. Vahest vasakus käes koos kihlasõrmusega. Hetkel on paremas käes. Mees on algusest peale paremas kandnud.”

Abielusõrmuse kandmine vasakus käes

Vana-Kreeka uskumuste kohaselt on vasak käsi abielusõrmuse kandmiseks parim, sest sealt läheb armastuse soon otse südamesse. Traditsioonide kohaselt kannab Põhja- ja Lõuna-Ameerika, Kanada, Inglismaa ja enamus Lõuna-Euroopa riike abielusõrmuseid vasakus käes. 
Birgit: “Minule õpetati kunagi meditsiinikoolis, et vasaku käe vasakult teine sõrm on ainuke, kuhu südamest otse veresoon kulgeb ja meil on vasakus seega. Ei oska nüüd enam arvata, kas see oli teaduslik fakt või õpetaja uskumus, aga olen tõeks pidanud”

Janeli:”Me mehega kanname abielusõrmuseid vasakus käes, mul hoiab see kihlasõrmuset paigal (sama sõrm). Miks? Esiteks, see on puhtalt praktiline, sest olema paremakäelised ja siis ei jää see nii tihti kuhugi ette/kinni jne (kasutame paremat kätt igapäevaselt rohkem) ja teiseks, see on tinglikult südame pool.”

Liis:” Meil on vasakus käes. Kuskilt meelde jäänud, et vasak-südameabielu, parem-mõistuseabielu”


Egle:” 15.augustil saab meie laulatusest mööda juba 29aastat.
Meie sõrmused pärandas mulle minu vanavanaema( tema enda ja minu vanavanaisa omad)
Kirikus pandi sõrmused paremasse kätte.
Nüüd kannan mina vasakus käes ja abikaasa oma sahtlis, kuna autotehnikuna ei saa ta seda kanda.
Aga miks kannan vasakus käes? Tavaliselt öeldakse, et 7abieluaasta pidi olema see esimene katsumuste verstapost. Tuli meilgi neid naginaid lihtsalt tühjast tähjast.
Tavaliselt võtan mere äärde minnes ehted ära, kui õhtu käes, siis tagasi. Aga ohh jampsi, parema käe sõrm oli sooja päevaga paiste läinud ja et sõrmust mitte kaotada, panin vasakusse. Ja sinna ta ka unustasin. Nädalaid hiljem taipasin, et me ei nägele enam mõttetute asjade pärast. Jätsin siis sõrmuse vasakusse kätte
Läks mööda aastake paar ja mõtlesin panna sõrmuse tagasi parema käe sõrme. Ja jällegi olid üksteisele ninapeale viskamised kohal.
Jällegi rändas sõrmus vasakusse kätte ja sinna ta jätsingi.
Ja nii see 29 aastapäev läheneb
Kahjuks ei saanud vanavanaema käest küsida, kumbas käes nemad sõrmuseid kandsid, ehk ongi need just vasaku käe õnne sõrmused.”

Abielusõrmuse kandmine paremas käes

Paremat kätt loetakse lepingukäeks ehk kokkulepete sõlmimise käeks. Seega sõrmus selles on justkui abielutõotuse kinnituseks. Paljudele meeldib ka idee, et kätt surudes/käega tervitades, nähakse kohe ära, kas ollakse abielus. 
Tavade kohaselt kantakse abielusõrmust paremas käes näiteks Taanis, Norras, Poolas, Saksamaal, Venemaal. Samuti on see olnud pikalt ka Eesti traditsiooniks. 

E&M:” Meie kanname enda abielusõrmuseid paremas käes, kuidagi tuli automaatselt see valik, oli meile mõlemale meelepärasem ja südamelähedasem – oli nii õige tunne ja valik.
Mõlemad oleme paremakälised, endalegi pidev silmailu ja meeldetuletus imelisest kihlus- ning pulmapäevast. Keegi ütles nii ilusti, et kui teretame parema käega, siis jääb kohe silma, et oleme abielus.
Loomulikult on ka erinevaid traditsioone, kuid meie sellele pidama ei jäänud, oluline oli meie ühine sisetunne – tähtis ja ilus on luua oma enda traditsioon.
Nii palju olen kuulnud, et vasakus käes abielusõrmus pidi tähendama leseks olemist.”
Asko:”Meil abikaasaga on paremas käes. Ta ju ongi minu parem käsi Lisaks olen paremakäeline, siis enamus toimetusi teen ma ikkagi parema käega ja iga kord midagi tehes, vilksab silme eest läbi sõrmus ja meenutab mulle iga päev, iga hetk, kui kallis abikaasa mul ikka on”


Annika:”Meie kanname paremas, kuna nii oli juba meie vanematele kombeks. Ning kihlasõrmus on vasakus käes
Lisaks oleme ka kiriklikult luteri kirikus laulatatud ja seal on ka nii kombeks.”


Anu:”Meie kanname abikaasaga sõrmuseid paremas käes, kuna abiellusime kiriklikult. Luteri kirikus on kombeks sõrmust kanda paremas käes.”

Eda:”Meil on mõlemal paremas käes. Minul selline teave, et ilmalikus abielus kantakse sõrmust paremas käes, kui kaasa sureb, siis läheb sõrmus vasaku käe sõrme ja on lese märk.

Kaire:”Mõlemil paremas: kaasa toob välja me parema poole ja lisaks on abielu selline igapäevane elu ja kokkulepe, milleks kasutame paremat kätt.
Meil ei olnud vasaku-parema käe valik üldse küsimuski.”

Statistika - millises käes kantakse abielusõrmust

Vastatud 73-st kommentaarist saab öelda, et sõrmust kannab 
vasakus käes 37 paari
paremas käes 29 paari
erinevates kätes 6 paari
Ning üks ütles, et “Mõni kannab taskus,pidi paremini sisemise mina välja tooma” 😀

Scroll to Top